Dnes sa s Vami chceme podeliť o skúsenosť z praxe pri prijímaní zamestnancov. V online podmienkach môže byť ťažšie rozoznať skutočný potenciál kandidáta. Preto mám pre Vás jeden konkrétny príklad s tromi jasnými bodmi.
Taktiež ste už pred sebou mali, rovnako ako ja, kandidáta, ktorý si: cení dobré medziľudské vzťahy a úprimnosť medzi kolegami, verí v tímového ducha, a sám o sebe hovorí, že patrí medzi komunikatívnych a pozitívne naladených ľudí? Na prvý pohľad to znie dobre. Rozhodne to ale neznamená, že je to pravda. Ak máte záujem dostávať pravidelné praktické rady z oblasti budovania úspešných tímov a výberu zamestnancov, neváhajte a prihláste sa na odber našich noviniek.
3 varovné kontrolky pre kvalitný pohovor
Preto tu pre Vás máme tri situácie, v ktorých by sa Vám pri pohovore s kandidátom mali zapnúť varovné kontrolky. Tu sú:
1. Odpoveď kandidáta, keď ste sa spýtali, akým prínosom bol pre predchádzajúceho zamestnávateľa, bola veľmi všeobecná. Povedal, že to predsa nie je dôležité pre pozíciu, na ktorú sa teraz hlási. Aj keď “z vrecka” vytiahol číslo, ktorým vyčíslil svoje výsledky, nevedel detailne popísať, ako presne to dosahoval.
Prvá varovná kontrolka: Kandidát nevie konkrétne a detailne popísať výsledky, ktoré dosiahol a cestu, ako sa k nim dopracoval.
2. Staval sa do role extrémne schopného človeka, ktorý všetko rieši. Mimochodom, nezabudol uviesť, s kým dôležitým sa pozná. Taktiež tvrdil, že vždy tvrdo pracuje a dosahuje tie najlepšie výsledky. Na tom, samozrejme, nie je nič zlé, pokiaľ by sa nerobil až výrazne zaujímavým v zmysle „tu som a som úžasný“.
Druhá varovná kontrolka: Ste po pohovore presvedčený, že máte pred sebou veľmi zaujímavého kandidáta? A je to tým, že sám sa robil zaujímavým? Alebo je tým, že sa zaujímal o Vašu firmu, a o svoju potenciálnu prácu?
3. Medzi rečou trochu hodnotil svojho predchádzajúceho zamestnávateľa. Alebo sa zmienil, že otázky v dotazníku, ktoré vypĺňal, sú zbytočné, pretože nesúvisia s pozíciou, na ktorú sa hlási, a navyše, nie je podľa neho správne zaujímať sa o jeho predchádzajúcu pozíciu, ktorá bola úplne iná.
Tretia varovná kontrolka: Kandidát kritizuje predchádzajúceho zamestnávateľa alebo je kritický a zhadzuje postup Vášho výberového konania, či otázok, ktoré mu kladiete. Alebo dokonca obracia Vaše otázky proti Vám.
Riziko prijať takéhoto človeka je naozaj veľmi veľké. Vyzerá to na neproduktívneho človeka, ktorý bude robiť veci pre svoj vlastný prospech a môže ísť aj za hranice toho, čo sa môže a má. Pokiaľ narazíte na niekoho podobného, radšej hľadajte ďalej, akoby ste sa mali vystavovať nebezpečenstvu. Ak by ste potrebovali poradiť, neváhajte sa ozvať a dohodnete si konzultácie s našim odborným konzultantom.
Tím Performia