Performia s.r.o.

Profesionálne budovanie tímu a efektívne riešenie pre výber zamestnancov.

7 tipov ako viesť tím

Milí čitatelia, aj my vieme, aké náročné je plniť si svoje pracovné povinnosti a zároveň viesť tím. Preto vám chceme ponúknuť zopár tipov, ktoré vám pomôžu a uľahčia vám prácu. Vďaka týmto tipom budete vedieť lepšie a ľahšie riadiť svoj tím, ba čo viac, zlepšíte si aj vzťahy na pracovisku. Ak máte záujem dostávať pravidelné praktické rady z oblasti budovania úspešných tímov, neváhajte a prihláste sa na odber našich noviniek.

1. Vy ste…/My sme…

Hovorte a jednajte ako jeden z nich! Dajte svojmu tímu najavo, že ste s nimi a ťaháte za jeden povraz. Ako? Jednoducho! Namiesto zámena vy používajte zámeno my. Teda nie vy ste zodpovední, ale my sme zodpovední. Nie potrebujete urobiť…, ale potrebujeme urobiť… Je to jednoduché!

2. Snaha sa cení

Super, dobrá práca. Chválim ťa.“ Tieto slová dokážu zázraky. Nebojte sa pochváliť svoj tím. Vás to nebude nič stáť, no oni budú šťastní. Verte, že to ocenia. A ako všetci dobre vieme, dobrá nálada prispieva k lepším výkonom. Tak smelo do toho!

3. Prehľad o všetkom

Je dôležité pamätať si, čo ste povedali či urobili. Nemôžete s klientom A jednať úplne ináč ako s klietom B. To isté platí aj pri zamestnancoch. Ak ste niekoho pochválili slovne, keď spravil prácu navyše, nemôžete druhého zamestnanca za prácu navyše odmeniť napríklad finančným bonusom. Dbajte na zásady a merajte všetko rovnakým metrom!

4. Verte svojmu tímu!

Je dôležité, aby ste svojmu tímu dali dostatok priestoru. Nechajte ich robiť vlastné rozhodnutia a nebojte sa povedať áno ich nápadom. Nikdy neviete, s akým riešením môže váš zamestnanec prísť. Možno budete prekvapený. A ak aj nie, za to, že si ich vypočujete, nič nedáte. Ba čo viac, získate ich úctu a rešpekt, pretože ste si ich vypočuli.

5. Nech každý pozná cieľ!

Postarajte sa o to, aby každý člen vášho tímu vedel, kam smerujete a čo presne po nich chcete aby urobili. Je dôležité poznať cieľ, a preto je dôležité, aby ste spolu komunikovali. Predídete tak nepríjemným situáciám, ktoré vznikajú z nepochopenia, a teda z nedostatku komunikácie.

6. Chcete riešenia, nie problémy.

Naučte zamestnancov riešiť si problémy sami. Ako? Stále sa ich pytajte, čo by urobili oni. „Šéfe, mám problém.“ „OK, ako by si ho vyriešil ty? Tak to urob.“ Postupne si všetci povedia: „Mám problém, no nemusím s tým zaťažovať šéfa, veď si to viem vyriešiť aj sám.

7. Stanovte si hranice!

Hranice sú dôležité. Presne určujú, čo sa môže a čo nie. Spíšte si smernice a dajte ich všetkým prečítať. Získate tak istotu, že o nich vedia všetci a nikto sa nebude môcť vyhovárať, ak niektorú z hraníc prekročí. Zároveň budete objektívnejším vedúcim tímu.

A nakoniec máme pre vás ešte jednu radu nad zlato.

Urobte si z práce hru!!! Vytvorte si pravidlá, hodnoťte bodom každý úspech, každú produkciu a uvidíte, aký dopad to bude mať na produkciu vášho tímu. Ale nezabudnite, porovnávajte porovnateľné.

Tím Performia