Po produktivite (hlavná téma magazínu #01) sa poďme venovať ďalšiemu faktoru, ktorým je pracovný potenciál. V oblasti práce a podnikania je to oveľa zaujímavejší a dôležitejší faktor ako v oblasti športu. Prečo? Pretože v športe, ak hráte povedzme v nejakom futbalovom tíme a ste produktívny, a neskôr by ste prišli do nášho tímu, hra je v podstate rovnaká. Ihrisko, góly, pravidlá, počet hráčov – všetko je rovnaké. Avšak v podnikaní, keď prechádzate z jednej firmy do inej, „hra“ môže byť veľmi odlišná. Veľkosť spoločnosti, situácia na trhu, typy produktov, silná konkurencia alebo monopol – veľa vecí je odlišných. A ak poznáme pracovný potenciál, potom môžeme s pomerne vysokou presnosťou predpovedať, ako bude daný človek schopný určitú prácu vykonávať. Ak máte záujem dostávať pravidelné praktické rady z oblasti budovania úspešných tímov a výberu zamestnancov, neváhajte a prihláste sa na odber našich noviniek.
Na úvodnej prednáške zvyknem dávať jeden príklad, ktorý je tak trochu pritiahnutý za vlasy. Použijem ho aj tu. Povedzme, že idete prijať bývalého profesionálneho boxera. Aká produkcia sa očakáva od boxera? No predsa „knockouty“. Čím viac knockoutov, tým je boxer úspešnejší. Pozrime sa na toho nášho. Vyprodukoval veľa knockoutov. A vy ho chcete prijať do vašej firmy na inú prácu. A ak by ste preverili jeho pracovný potenciál, mohli by ste vidieť, že nemá vôbec žiadne porozumenie, čo sa ľudí týka. Nie je empatický. A ak sa pozeráte na jeho predchádzajúcu produkciu – knockouty – vidíte, že to nie je dôvod, ktorý by ho v jeho úspešnej kariére zastavoval. On niekoho knocoutoval a povie si: „To, že leží na zemi, je jeho problém a nie môj. Ja som vyhral.“ Ale vo vašej firme bude zodpovedný za zákaznícky servis. Tu mu už nebude stačiť to, že je to produktívny boxer, pretože nedostatok porozumenia s ľuďmi ho bude v tejto hre na ceste k úspechu veľmi stopovať.
…Vďaka systému Performia môžeme vyhodnotiť, ktorá osoba sa hodí ku ktorému typu práce.
Na druhej strane máme osobu, ktorá má naopak vysoké porozumenie a je k ľuďom veľmi empatická. Ak by sa, povedzme chcela stať boxerom, mohol by to byť veľký problém. Pretože, ak by napríklad niekoho knockoutovala, mohla by povedať: „Och prepáč. Ako sa cítiš? Nechcel so Ti rozflákať nos, ale chcem vyhrať.“ Z tohto príkladu môžete teda vidieť, že problém môže byť v oboch smeroch. Preto, ak viete vyhodnocovať pracovný potenciál – a toto je oblasť, kde máme veľmi veľa dlhoročných skúseností – môžete naozaj mnohé predvídať. Je preto veľmi osožné poznať už pri rozhodnutí prijať alebo neprijať, či sa daná osoba hodí na danú prácu. Každá práca kladie na človeka úplne iné požiadavky. Nehovoriac o tom, že v každej firme môže výkon na prvý pohľad rovnakej pozície klásť na človeka veľmi rozdielne požiadavky.
Pracovný potenciál odhaľuje aj to, ako sú zamestnanci verní svojej firme, alebo sú to prelietaví vtáci. Ako sú rýchli pri výkone svojej činnosti a či sa ľahko kvalifikujú a akým spôsobom. Pretože niekomu vyhovuje praktický tréning a iný si zas s obľubou naštuduje manuál. Dôležitou súčasťou pracovného potenciálu zamestnanca je aj jeho schopnosť pracovať v tíme.
Ďalšiu zauímavú vec, ktorú môžete zistiť, a ktorá vám ako manažérom veľmi pomôže, je to, že viete vyhodnotiť, ako dobre daná osoba dokáže zvládať nové veci. Naozaj sa to dá. A na druhej strane je tu rutina. Mohli by sme povedať, že rozdielne profesie majú rozdielnu úroveň rutiny. V niektorých profesiách robíte každý deň veľmi veľa rovnakej práce. Inde je rutiny veľmi málo. Zväčša tam prevládajú iba zmeny a nové veci. Ako teda môžete len vďaka pohovoru vedieť, kto patrí do ktorej z nich?
Vďaka systému Performia môžeme vyhodnotiť, ktorá osoba sa hodí ku ktorému typu práce. Aby mohol zamestnanec na určitej pozícii dosiahnuť dobrý výkon, vyžaduje si to, samozrejme, vedomosti. Existujú však ľudia, ktorým nerobí problém „skočiť rovnými nohami“ do akejkoľvek oblasti pôsobnosti bez toho, aby o nej veľa vedeli. A navyše, o danú prácu sa zväčša zaujímajú iba dovtedy, pokiaľ o nej nevedia všetko. Je to pre nich vzrušujúce. Veľmi vzrušujúce. Každý deň sa môžu učiť nové veci. Ale potom príde bod, kedy si začnú hovoriť: „Hej, túto prácu už poznám. Nič nové pod slnkom. Začínam sa nudiť.“ A keď takému človeku nepridáte niečo nové, môžete ho stratiť, pretože začne hľadať nové zamestnanie. Ak to však o ňom viete hneď od začiatku a blíži sa bod, kedy už danú prácu ovláda dobre, jednoducho mu k starej práci môžete pridať aj niečo nové. Opäť sa bude viac zaujímať a takýmto spôsobom si ho môžete aj dlhšie udržať.
Potom tu máme ďalší typ človeka. Najspokojnejší je vtedy, ak „vie“ danú prácu vykonávať. Ak však musí z určitého dôvodu svoje zamestnanie opustiť, zväčša si hľadá rovnaké zamestnanie. A keď prichádza k novému zamestnávateľovi, môže to pre neho byť veľmi frustrujúce, pretože nevie všetko. A tak sa učí, učí a je stále veľmi frustrovaný. „Bože, koľko toho ešte neviem.“ A potom jedného dňa cíti, že to už vie. Znamená to pre neho úžasný pocit. „Teraz to už môžem takto robiť roky a roky, pretože ja milujem, keď viem, čo mám robiť a ako“. Problémom je, ak si vy ako manažér myslíte, tak ako v prípade prvého typu zamestnanca, že teraz sa už musí nudiť. A opäť mu pridáte novú činnosť. Vtedy je opäť frustrovaný a môže vás opustiť, pretože si myslí nasledovné: „Ja sa túto prácu nedokážem nikdy naučiť“.
Vidíte, aké veľmi praktické môže byť poznať pracovný potenciál? Pomocou systému Performia sa to dá veľmi jednoducho dosiahnuť. Máme test, ktorý vám poskytne všetky vyššie uvedené informácie a ešte oveľa, oveľa viac. S vysokou presnosťou a rýchlosťou. Ak nerobíte veľa výberov, môžete využiť jedného z hodnotiteľov Performie. A ak realizujete veľa výberov, tak by ste vy alebo niekto z vašej spoločnosti mali absolvovať tréning a získať licenciu Performie. Budete si tak môcť s výhodami, ktoré k tomu patria, všetko vyhodnocovať sami.
Napíšte nám a my Vám s radosťou poradíme ako na výbery nových zamestnancov.
PhDr. Anna Matúsová