Performia s.r.o.

Profesionálne budovanie tímu a efektívne riešenie pre výber zamestnancov.

Ako jednoducho overiť znalosti kandidáta?

Vzdelanie nie je to isté ako znalosti. Naučte sa dať dôraz na preverenie znalosti niečo robiť a ochotu to robiť.

Prinášame vám niekoľko konkrétnych príkladov, ako overiť znalosti kandidáta, a to veľmi efektívne, bez predlžovania výberového konania a bez nutnosti angažovať ďalších veľmi vyťažených kolegov. Ak by ste mali záujem o praktické rady z oblasti budovania efektívnych tímov, neváhajte sa prihlásiť na odber našich pravidelných noviniek.

Hľadáte asistentku so znalosťou angličtiny, schopnú pracovať na počítači? Majte pripravený kratší text v angličtine a nechajte kandidátku preložiť ho písomne na počítači. Preverte jej prístup a prácu s počítačom na praktickej úlohe, ako je napríklad rezervácia nocľahu v hoteli, dohovorenie schôdzky s dodávateľom alebo zistenie ceny letenky z Bratislavy do Bruselu. Pridajte tiež vytvorenie tabuľky alebo nastavenie hlavičky a päty v dokumente.

Predajcu požiadajte, aby sa vám pokúsil predať nejakú vec, ktorú máte v kancelárii, napríklad pero alebo telefón. Pozorujte jeho ochotu ísť do tejto hry a sledujte tiež to, či len prezentuje a argumentuje, alebo sa zaujíma o vaše potreby. Týmto ho najlepšie preveríte.

Úroveň znalosti účtovníčky a fakturantky jednoducho preveríte tak, že si dopredu pripravíte odborný test, ktorý môžete bodovo ohodnotiť. Môžu to byť úlohy, ktoré preveria znalosti alebo napríklad nesprávne zaúčtované alebo vypočítané príklady, ktoré by mal kandidát opraviť. Ak by ste potrebovali poradiť so správnymi otázkami, ktorými overíte znalosti počas pohovoru, neváhajte sa obrátiť na jedného z našich odborných konzultantov.

U robotníckych profesií je tou najjednoduchšou cestou dohodnúť sa s kandidátom, aby prišiel na pár hodín na skúšku, napriek tomu, že ho nemusíte zamestnať. Pripravte prácu, ktorá nevyžaduje príliš veľkú kvalifikáciu, ktorá však ukáže jeho ochotu, prístup a šikovnosť. Znalosti kandidáta na pozíciu v marketingu je možné overiť napríklad takým spôsobom, že mu zadáte vytvorenie jednoduchej propagácie jedného z vašich produktov. Alebo ho necháte napísať list pre klientov, v ktorom má predstaviť vašu novú službu.

Pokiaľ dopredu dobre nastavíte obtiažnosť preverenia znalosti podľa reálnych potrieb a pripravíte sa konkrétne na pozíciu, ktorú obsadzujete, ušetríte si tým veľa času pri výberovom procese a vyhnete sa nepríjemnému prekvapeniu po prijatí kandidáta do vašej firmy. Predovšetkým ak tvrdí, že má v danej oblasti skúsenosti a vzdelanie. Vďaka našim odborným seminárom dokážete nadobudnúť vzdelanie v oblasti efektívneho budovania tímov a výberu nových zamestnancov.

Tím Performia