Performia s.r.o.

Profesionálne budovanie tímu a efektívne riešenie pre výber zamestnancov.

Ako sa pripraviť na pohovor?

Mårten Runow je majiteľom a zakladateľom Performia International a spoluvlastník niekoľko medzinárodných poradenských spoločností pre efektívne budovanie tímov. Pán Runow je taktiež renomovaným prednášateľom a koučom. Mnoho podnikateľov po celom svete vysoko oceňuje jeho semináre, vďaka ktorým dosiahli vyššiu úroveň svojej produkcie. Teraz nám radí, ako sa pripraviť na pohovor:

Počas dvadsaťdvaročnej praxe v oblasti výberu nových zamestnancov som často pozoroval, akou dôležitou súčasťou výberového procesu je práve osobný pohovor. V tomto článku vám poradím, ako sa na pohovor s kandidátom pripraviť. Ak máte záujem dostávať pravidelné praktické rady z oblasti budovania úspešných tímov a výberu zamestnancov, neváhajte a prihláste sa na odber našich noviniek.

Tipy uvedené nižšie sú výsledkom vyše dvadsaťročných skúseností, ktorými sa v spoločnosti Performia riadime. Pomôžu vám pri pohovore s kandidátom dosahovať lepšie výsledky.

Príprava:

1. Pozorne si prečítajte životopis kandidáta.

2. Pri čítaní životopisu si poznamenajte všetky otázky, ktoré mu počas pohovoru chcete položiť.

3. Rozhodnite sa, ako chcete pohovor viesť. Urobte si náčrt a držte sa svojho plánu.

4. Skôr než začnete s pohovorom, zbavte sa všetkých svojich predsudkov, ktoré ste predtým na pohovoroch už získali

Pohovor:

1. Pohovor zahájte s otvorenosťou.

2. Zdržte sa kladenia otázok, ktoré obsahujú očakávanú odpoveď. Napríklad: „Na túto pozíciu hľadáme rýchleho a efektívneho človeka. Ako by ste popísal svoju bežnú pracovnú morálku?“

3. Pozorujte kandidáta a prejavujte záujem o to, čo hovorí.

4. Pozorne sledujte jeho reakcie na vaše otázky a spôsob, akým na ne odpovedá.

5. Uistite sa, že ste odpovediam kandidáta porozumeli a potvrdzujte ich.

6. Vyhnite sa kladeniu otázok spôsobom výsluchu. Je to rozhovor.

7. Pokiaľ vás zrazu počas pohovoru čokoľvek zaujme, spýtajte sa. Napríklad: Ak kandidát vyzerá nervózne, pokojne sa ho opýtajte: „Ste nervózny?“ Pomôže to zmierniť napätie a kandidát sa prestane zaujímať o to, či ste si jeho nervozitu všimli.

Tieto tipy vám pomôžu viesť pohovor tak, aby sa kandidát cítil sám sebou a vy ste mohli zistiť všetko to, čo potrebujete k svojmu rozhodnutiu o jeho prípadnom prijatí či neprijatí. Ak by ste potrebovali poradiť, neváhajte sa ozvať a dohodnete si konzultácie s našim odborným konzultantom.

Veľa šťastia pri pohovoroch!

Tím Performia