info@performia.sk +421 2 209 205 90
Profesionálne budovanie tímu a efektívne riešenie pre výber zamestnancov.
Akú veľkú váhu máme dnes prikladať životopisom?

Možno sa vám už tiež stalo, že kandidát s „komunikatívnou angličtinou“ hrdo uvedenou v životopise, ovládal tento jazyk skôr na úrovni „dokážem sa spýtať na cestu“.

Životopis je dokument, ktorý by mal o človeku obsahovať pravdivé údaje. Mal by obsahovať základné osobné údaje (meno, dátum narodenia), kontakt (e-mail, telefón, adresa), priebeh dosiahnutého vzdelania, priebeh doterajšej praxe, znalosti, úspechy, aktuálny dátum a podpis. V súčasnosti však pozorujeme, že väčšina kandidátov svoje životopisy obohacuje o ďalšie rôzne skutočnosti, ako napríklad osobná charakteristika, fotografie, prezentácie profesných cieľov a podobne.

Ak zadáte do internetového vyhľadávača „ako napísať životopis“, získate obrovské množstvo odkazov. Niektoré z nich sú „neškodné“, avšak existuje mnoho spoločností, ktoré cez internet pomáhajú kandidátom vylepšovať životopisy za každú cenu. Nezriedka aj za cenu toho, že potom taký životopis jednoducho neodráža realitu.


Chceli by ste aj vy dostávať praktické rady? Stačí sa prihlásiť a môžete začať budovať svoj profesionálny tím!

>>Chcem dostávať praktické rady<<


Ak máme pred sebou pútavo napísaný a upravený životopis, samozrejme máme sklon uprednostniť ho pred tým obyčajným. Preto vás chceme upozorniť na to, že vyberať kandidátov iba podľa životopisov je v súčasnej dobe až naivné, pretože už nevieme rozlíšiť, či životopis písal kandidát sám, čo je v ňom pravdivé, čo prikrášlené či zatajené.

Berte teda životopis radšej ako akúsi takú základnú vizitku kandidáta, v ktorej nájdete meno a kontaktné údaje. Informácie o vzdelaní a praxi si prečítajte, ale nerobte unáhlené závery!

Prečo životopisom nevenovať prílišnú pozornosť?

Je dosť pravdepodobné, že úspešní ľudia, ktorí nemenia zamestnanie často, nemajú s písaním životopisov veľké skúsenosti. Preto ten ich nemusí byť vo vašich očiach oslnivý. Naopak, je možné, že niekto, kto svoj životopis pravidelne aktualizuje, pretože sa neustále premiestňuje, ho bude mať priam ukážkový.

Dôležité je teda nebyť „oslnený“ vyšperkovaným životopisom na úkor životopisu bežného! Pošlite kandidátom radšej doplňujúce testy alebo pre nich pripravte dotazník, v ktorom budú len tie informácie, ktoré vás skutočne zaujímajú!

Tím Performia

Späť na všetky články >>