Performia s.r.o.

Profesionálne budovanie tímu a efektívne riešenie pre výber zamestnancov.

Naberať alebo vyberať?

Naberať alebo vyberať – to je to, o čom to je! V súčasnosti sa naprieč rôznymi odvetviami stretávame so situáciou, kde je voľných kandidátov na trhu práce skôr menej ako viac, aj keď sme možno čakali opak. Jednoducho, môžeme tak podliehať panike a povedať si: „Radšej zoberiem aspoň niekoho, hoci celkom nespĺňa moje predstavy. Veď ono to nejako dopadne. Dúfam, že dobre.” Ak máte záujem o pravidelné praktické rady z našej dielne, prihláste sa na odber našich noviniek.

V panike tak namiesto vyberania skôr naberáme. Viac informácií o výberoch získate prostredníctvom nášho vzdelávania. Poľavujeme zo svojich zásad, zo svojich potrieb a veríme, že z toho nejako vykorčuľujeme. Nuž, a keď máme s týmto prístupom šťastie, môžeme si aj myslieť, že to funguje. Je Vám však jasné, že opak je pravdou. To sa dozvieme hneď pri prvom neúspechu. Prijmeme človeka, ktorý nespĺňa naše požiadavky, niečo nám na ňom nesedí, a predsa urobíme kompromis a príjmeme ho.

Neberieme do úvahy varovné signály z referencií, prípadne opomenieme skutočnosť, že predsa referencie nebolo ani možné vôbec overiť, a zažmúrime oči nad vlastným faktickým pozorovaním. To, že nás to následne stojí minimálne niekoľko platov tohto zamestnanca a čas ďalšieho, ktorý ho zaškoľuje, sú tieto straty paradoxne tie najmenšie. Oveľa viac „tne do živého” Váš pocit sklamania a nedôvera vo vlastné schopnosti vyberať svojich zamestnancov.

Na základe vlastných kompromisov nadobúdame pocit, že sme v personálnej oblasti neschopní a nevieme to správne odhadnúť. A má to často silný vplyv aj na našu neochotu pracovať s ľuďmi. Toto už sme vo firmách pozorovali mnohokrát. A vďaka tomu vieme, že do takéhoto stavu sa človek dostane tým, že sa nedrží vlastných pravidiel, ktoré sú pre neho dôležité.

Dnešná rada teda znie nasledovne: Myslite predovšetkým na to, aké efekty má nesprávny výber na nás (na Váš osobný stav) a chráňte svoje zásady. Pretože, ak si udržíte svoju integritu a budete vyberať a nie naberať, je úplne isté, že tí správni a dobrí zamestnanci jednoducho prídu. Ak by ste potrebovali poradiť, neváhajte sa ozvať a dohodnete si konzultácie s našim odborným konzultantom.

Držíme Vám palce, nech máte vždy dostatok kvalitných kandidátov a na kompromisy nemusíte vôbec pomyslieť.

Tím Performia