Performia s.r.o.

Profesionálne budovanie tímu a efektívne riešenie pre výber zamestnancov.

Niekedy čím horšie, tým lepšie…

Aktuálna doba je pre mnohých z nás plná veľkých výziev a u niektorých z našich klientov sme riešili aj zásadnejšie situácie týkajúce sa nákladov, prosperity či produktivity súčasného personálu.

Keď sme spoločnými silami našli z daných stavov možné cesty a im sa uľavilo, niektorí z nich mi potom sami priznali, že dané stavy neriešili a iba ticho dúfali v lepšiu budúcnosť. Aby teraz videli, že tlak musel vystúpať dostatočne vysoko, aby sa tomu konečne postavili čelom a začali zvládať všetko potrebné.
Jeden z hodne úspešných vrcholových manažérov, ktorého poznám dlhé roky, mi podobné stavy v živote okomentoval vetou: „Niekedy čím horšie, tým lepšie. Aspoň sa veci pohnú dopredu“.

Za mňa fakt trefná myšlienka.

Život nám prináša rôzne situácie, zvlášť v tejto dobe. A je na nás, ako sa k nim postavíme. Ak pred nimi budeme uhýbať, pretože je nám ešte stále relatívne dobre, a tváriť sa, že všetko je v pohode, situácia sa spravidla začne eskalovať. Ak budeme uhýbať aj naďalej, situácia sa bude eskalovať ešte viac. Možno aj preto, aby sa človek či skupina konečne rozhýbali a začali s tým niečo robiť. A potom sú medzi nami aj takí, ktorí aj naďalej zostanú stáť na mieste nech sa deje čo sa deje a nechajú situácie okolo seba zájsť až tak ďaleko, že už niet cesty späť. Títo sa stanú pre okolitý svet naporcovaným chutným mäsom, do ktorého sa dá naplno zahryznúť.

Možno aj z týchto dôvodov platí, že pomery na trhu a vo firmách sa menia práve v ťažších obdobiach. Pretože ak nie sú v prostredí veľké tlaky, spravidla nie je problém nejako fungovať, nechať sa životom unášať a slušne prežívať aj bez veľkého snaženia sa. Keď ale začne fúkať nepríjemný chladný vietor, buď začneme okolo seba v defenzíve stavať vetrolamy, aby sme sa pred ním ochránili, alebo sa naplno pustíme do stavby veterných mlynov, aby sme silu prichádzajúceho vetra naplno zužitkovali.

Čo mi daná aktuálna situácia (chladný vietor) môže dať? Čomu ma môže prípadne má naučiť? Ako sa k nej mám postaviť, aby som sa posunul dopredu ľudsky, organizačne či odborne, aj keď to bude možno náročné? Toto je uvažovanie tých, ktoré vyjdú z ťažších období víťazne. Pre takýchto ľudí či firmy sa problémy stali objektom aktívneho záujmu, štúdia a zdrojom inšpirácie či progresu, nie nočnou morou, kvôli ktorej nemôžu spať.

Držím nám všetkým palce v budovaní veterných mlynov!

Rasťo Zachar