Performia s.r.o.

Profesionálne budovanie tímu a efektívne riešenie pre výber zamestnancov.

Odmietač: Ako ho získať na svoju stranu?

Dnešnou témou je ODMIETAČ. Koho tým myslíme? Človeka, ktorý má potenciál robiť dobrú prácu, ale musí chcieť. Keď chce, dokáže naozaj pomôcť a vie vyriešiť niečo zásadné. Dôležité slovo je u neho práve „chcenie”. Častokrát totiž nechce urobiť nič naviac, odmieta čokoľvek, čo presne nezodpovedá jeho pracovnej pozícii, veľmi rád používa výhovorky v zmysle „to je ale práca iného oddelenia”, na poradách je ho dosť počuť, ale nie tak, že by vás vždy pozitívne podporoval. Ak máte záujem dostávať pravidelné praktické rady z oblasti budovania úspešných tímov a výberu zamestnancov, neváhajte a prihláste sa na odber našich noviniek.

5 KROKOV, AKO NA ODMIETAČA VO VAŠOM TÍME:

 • Osobne ho znovu zoznámte s účelom Vašej firmy
  Vysvetlite mu, že všetko, čo po ňom chcete, je preto, aby ste naplnili tento účel. Nie je to vaša zlovôľa, nevymýšľate si úlohy pre neho len preto, aby ste ho nejako zamestnali. Účel firmy totiž vysvetľuje dôvod existencie firmy a dáva zmysel. Pokiaľ ho prestanete napĺňať, tak firma zanikne. Túto informáciu potrebujete k odmietačovi vyslať.
 • Pripomeňte mu benefity práce vo Vašej firme
  Môžete sa ho spýtať, ako mu pomáha vaša firma, čo mu dáva, čo mu prináša. V tomto bode je niekedy potrebné ukázať zamestnancovi všetko to, čo mu zaisťujete. Možno dostáva veci, ktoré vníma úplne automaticky, preto je potrebné mu vyčísliť ich hodnotu. Buďte dobre pripravení a majte (aspoň v hlave) zoznam všetkého, čo mu dávate, s čím mu pomáhate, čo ste pre neho aj v minulosti zaistili.
 • Dajte mu priestor pre sebareflexiu a oceňte jeho doterajšiu prácu
  Ďalším bodom môže byť to, ako vníma on svoju pomoc vo firme, čo firme prináša, aké výsledky za sebou vidí. Pokiaľ hovorí o tom, čo zvládol v ďalekej minulosti, smerujte jeho pozornosť skôr do prítomnosti a dajte mu najavo, že z týchto výsledkov máte radosť.
 • Spoločne sa vráťte k aktuálnemu problému
  Pokiaľ potrebujete vyriešiť nejakú aktuálnu vec, ktorú odmieta, veľmi dobre mu vysvetlite, prečo je pre vás dôležité, aby ju robil. Ukážte mu, aký význam má pre prácu celého oddelenia, ako to pomôže konkrétne vám alebo jeho kolegom, čo sa vďaka tomu vyrieši, urýchli a pod.
 • Vyzvite ho k riešeniu odmietanej úlohy
  Spýtajte sa ho „Čo s tým teda urobíš?” alebo „Čo navrhuješ pre to, aby to z tvojej strany fungovalo?”. Možno už teraz viete, že sa bude vyhýbať odpovediam, bude to hádzať na iných, bude hovoriť niečo ako „ale to by mali robiť oni”. Napriek tomu, ak ste urobili predchádzajúce body, bude jeho odmietanie menej intenzívne ako zvyčajne. To je tá dobrá správa. A tá horšia? Že to jednoducho budete musieť ustáť, naučiť sa mlčať a znovu položiť otázku, než príde odpoveď, ktorú môžete prijať.

Prajeme Vám, nech sa Vy aj Vaši manažéri ľahko vysporiadate s každým odmietačom. Ak by ste potrebovali poradiť, neváhajte sa ozvať a dohodnete si konzultácie s našim odborným konzultantom.
Tím Performia