Performia sa snaží tvrdo pracovať v tom smere, aby aj podnikateľský svet spoznal niektoré zo základných faktorov, ktoré sú v oblasti prijímania zamestnancov nesmierne dôležité. A ešte stále máme na tomto poli čo robiť. Pozrite si, čo robíme a ako vám môžeme pomôcť. V tomto článku chceme zamerať pozornosť na niektoré veľmi jednoduché porovnania so svetom športu. Prečo? V športe má totiž „najímanie“ viac či menej vždy čo do činenia s hľadaním takých individualít, ktoré jednoducho dokážu robiť veci dobre.
Aby sme vám mohli demonštrovať určité princípy, porovnáme to tento raz so svetom tímového športu. V tomto „svete“ totiž existujú takmer všetky činitele, ktoré nájdeme aj vo svete podnikania. Máme hráčov (pracovníkov), tímových lídrov (manažérov), koučov (trénerov) ako aj konkurenciu, góly, stratégiu, taktiku. A aj to, čo je najdôležitejšie – potrebu „najímať.“ Ak by ste chceli dostávať od nás pravidelné praktické rady o profesionálnom budovaní tímu, stačí sa prihlásiť na odber našich newsletterov.
V športe však existuje jeden obrovský rozdiel. Máme tam navyše aj „posudzovateľa“ (divákov), ktorý rozhoduje o tom, či si každý robí svoju prácu alebo si ju nerobí. A tento „posudzovateľ“ je prirodzene vždy prítomný. Zároveň okamžite „schvaľuje“ alebo „neschvaľuje“ akúkoľvek akciu, ktorá sa na poli odohráva. A tu, ako „hráč“ naozaj nemôžete tak ľahko skryť zlý výkon, ako to môže urobiť zamestnanec alebo manažér.
Predstavte si futbalového hráča, ktorý hrá rolu útočníka. Nebeží, keď je tam obrovská príležitosť skórovať alebo stráca loptu. Taký by na ihrisku dlho nezostal a určite by ho vymenili. V podnikateľskom svete sa však nachádza mnoho „hráčov“, ktorí premeškávajú svoje obrovské šance, strácajú dôležité „lopty“. Nie sú však odhalení nejakým prítomným „obecenstvom“ a nikdy nepočujú negatívny pokrik. Preto sú schopní kráčať ďalej – a niekedy to trvá veľmi dlho – pokým nie sú nejakým spôsobom odhalení a prepustení. A dokonca niekedy vidíme aj to, že títo „schovaní“ neproduktívni zamestnanci bývajú povýšení. Vďaka našim testom pracovného potenciálu dokážete rozoznať, akého zamestnanca máte na palube, či dokonca akého kandidáta sa chystáte prijať.
Predstavte si situáciu. Chcete najať nového hráča, ktorý by mal vo vašom tíme skórovať. Čo by pre vás teda mohlo byť tou kľúčovou vecou, na ktorú by ste sa pozreli ako na prvú ešte predtým, kým urobíte konečné rozhodnutie? Áno, prirodzene, mohol by to byť „záznam“ hráča o tom, ako predtým skóroval.
Trávili by ste veľa času tým, že budete zisťovať, aké má hráč osobnostné vlastnosti? Alebo aký má vzdelanostný backround a podobne ešte predtým, pokiaľ neviete, že dokáže aj skórovať a vie vám to aj preukázať? Pravdepodobne nie.
Prečo? Pretože viete presne, čo má daná práca prinášať. A pokiaľ vám osoba nie je schopná preukázať, že to aj dokáže, nemali by ste strácať čas tým, že sa staráte o čokoľvek iné. Často sme sa pozerali na to, ako vyzerá bežné prijímanie zamestnancov v podnikateľskom svete. A našli sme niečo celkom šokujúce – nie je to len povrchný pohľad na túto vec. Často je to úplné ignorovanie skutočnosti, že zamestnanec by mal prinášať aj výsledky. Kandidáti, ktorí sa hlásia do výberových konaní, sú preto zmätení alebo sa čudujú, čo po nich vlastne chcete, keď sa ich na ne pýtate. A dokonca sa niektorí pohoršujú, keď od nich žiadate kontakty na priamych nadriadených, ktorí môžu tvrdenia kandidátov potvrdiť. Ponúkame vám manuál, vďaka ktorému získate z pohovoru čo najviac informácií. Brožúrka „5 kľúčov“ môže byť aj vaša!
Môže to znieť ako rozprávka, a preto si pomyslíte, že svet biznisu nemôže byť až taký hlúpy. Ale my sme sa posledné dve desaťročia poriadne obzerali, ako výberový proces bežne vyzerá a ako je riadený a sme presvedčení, že v 99% prípadoch nie sme ďaleko od pravdy.
Reálne overenie predchádzajúcej produkcie osoby, ktorá sa o nové zamestnanie uchádza, je veľmi zriedkavé a vôbec nebýva pravidlom. Často sa zamieňa s najrozličnejšími psychologickými postupmi, ktoré sa snažia odhaľovať, ako daná osoba „zapadne“ do firemnej kultúry alebo ako sa zladí s ostatnými členmi tímu. Ako sa daná osoba javí navonok alebo ako sa zdá byť motivovaná? Čo tak jej vzdelanie, pracovné skúsenosti, rodinný background? Atď, atď.
Nechceme povedať že takéto otázky nie sú dôležité. Do určitej miery sú. Nie sú však tak veľmi zaujímavé dovtedy, pokým nevieme, či osoba, na ktorú sa pozeráme, je alebo nie je schopná prinášať vo svojej činnosti aj výsledky. A práve toto by malo byť to prvé, na čo by sme sa mali pri akomkoľvek výbere zamestnanca poriadne popozerať. Prečo? Pretože sme presvedčení, že nechcete používať vašu spoločnosť alebo organizáciu ako testovacie centrum a skúšať, či sa u vás nový zamestnanec možno po prvý raz v živote uchytí a možno bude aj produkovať. Ak nie, budete znášať dôsledky. Performia je tu na to, aby vám pomohla ušetriť mnoho finančných prostriedkov, času a iných strát, ktoré sú spojené s prijatím osoby, ktorá pre vás nič nevyprodukuje, hoci to očakávate. Ak máte záujem o konzultácie s odborným konzultantom, tak neváhajte a ozvite sa nám.
PhDr. Anna Matúsová
Späť na všetky články >>