Performia s.r.o.

Profesionálne budovanie tímu a efektívne riešenie pre výber zamestnancov.

Viete, kto brzdí Vašu firmu?

Viete, kto brzdí Vašu firmu? Máme pre Vás 10 znakov, podľa ktorých to spoznáte. Brzdič, skrytý nepriateľ, had, travič studní – to všetko sú výrazy , ktoré popisujú človeka, ktorý rozvracia firmu zvnútra. Ak máte záujem dostávať pravidelné praktické rady z oblasti budovania úspešných tímov a výberu zamestnancov, neváhajte a prihláste sa na odber našich noviniek. Býva ťažké ho odhaliť, pretože sa dokáže skryť. Čím vyššie IQ má, tým lepšie vie všetko skomplikovať. Ťažko sa rozpletá klbko zmätočných informácií, ktoré sa po firme šíria. Zaujímavé je, že keď ho objavíte a rýchlo dáte zo svojej firmy preč, naraz sa všetko ukľudní, nálada vo firme sa výrazne zlepší a ľuďom akoby spadol ťažký balvan zo srdca. A okrem toho firma začne zrazu dosahovať lepšie výsledky.

10 znakov „brzdiča“

Aké sú rizikové indikátory, ktoré Vás na takého človeka upozornia? Z našej praxe pre Vás máme desať skutočných prejavov „brzdiča”:

  1. Šéfovi sa vtiera do priazne, presne vie, čo povedať, aby to vyzeralo dobre, ale za jeho chrbtom ho ohovára, zosmiešňuje a kritizuje jeho rozhodnutia a akcie.
  2. To isté robí aj personalistovi a všeobecne tým zamestnancom, ktorí chcú, aby sa s ľuďmi pracovalo, aby sa vo firme budovala dobrá firemná kultúra a aby sa ľudia pomocou vzdelávania posúvali dopredu.
  3. Personalistiku považuje za niečo úplne zbytočné. Personalista je podla neho len „ten, kto sa v práci hrá”.
  4. Na jednej strane sa k Vám donesie, že sa sťažuje na Vašu prácu, keď sa ho však spýtate priamo, povie Vám, že je všetko v poriadku.
  5. Sťažuje sa na svojich kolegov veľmi všeobecnou formou ako napríklad: „Ťažko sa s ňou spolupracuje.”, „Nemôžem sa na neho spoľahnúť.” alebo „Na porade nám iba vymýva hlavy”. Keď sa ho ale spýtate, čo tým má konkrétne na mysli, nič moc sa nedozviete.
  6. Vydáva prácu druhých za svoju.
  7. Neustále mení informácie, zadanie, v priebehu týždňa je všetko niekoľkokrát inak. Keď ho s týmto konfrontujete, určite to poprie.
  8. V jeho tíme často nie je dobrá nálada alebo sa ľudia boja hovoriť a je ťažké k nemu nájsť kolegu, ktorý by vydržal. Jeho tím je všeobecne naladený proti majiteľovi, vedeniu, proti personalistovi, ale priamo to nikomu z nich nepovie.
  9. Robí zo seba niekoho, bez koho sa nezaobídete. Pôsobí pre firmu ako úplne nepostrádateľná osoba a dokonca si to myslí aj veľa jeho kolegov. Ostatní majú pocit, že je tento človek jednoducho najväčší odborník, najlepší pracovník. Sám ukazuje, koľko práce urobí, ale nedovolí ostatným, aby do nej nazreli. Nechce delegovať svoje činnosti na druhých.
  10. Okolo tohto človeka nájdete množstvo rozrobenej práce, veľa myšlienok, nápadov, úloh, na ktorých pacuje – jednoducho veľa rozrobeného a veľmi málo skutočne dokončeného. Keď sa ho spýtate, na čom práve pracuje, väčšinou vôbec nestíha a je zavalený prácou. A keď chcete vidieť, čo to skutočne je, odvedie reč inam alebo to nemá niečím hmatateľným a viditeľným podložiť.

Našli ste v týchto bodoch niekoho konkrétneho? Veľmi pozorne sa pozerajte, čo sa okolo tohoto človeka robí, starostlivo sledujte jeho prácu. Pokiaľ počúvate, čo Vám hovorí, premýšľajte, prečo to hovorí a čomu to v skutočnosti napomáha. Pomôžu informácie od neho tomu, aby sa firme lepšie darilo? Alebo len nenecháva suchú niť na niektorom z kolegov a komplikuje dosahovanie niektorého z vašich cieľov? Ak by ste potrebovali poradiť, neváhajte sa ozvať a dohodnete si konzultácie s našim odborným konzultantom.
Zbaviť sa takéhoto človeka býva naozaj ťažké rozhodnutie, úľava, ktorá s tým prichádza, sa však slovami ani nedá popísať. Pokiaľ máte u niekoho podozrenie, ale nie ste si istí, môžeme Vám s tým, samozrejme, pomôcť (stačí sa nám ozvať). Už sme, bohužiaľ, nemalé množstvo takýchto ľudí vo firmách odhalili.

Tím Performia