Performia s.r.o.

Profesionálne budovanie tímu a efektívne riešenie pre výber zamestnancov.

Ak čakáte, každý deň strácate dobrých kandidátov!

Pred pandémiou COVID 19 sme často od svojich klientov počúvali, že máme veľmi nízku nezamestnanosť a nájsť kvalitného kandidáta (v podstate už nielen na obchodnícku ale akúkoľvek pracovnú pozíciu) je skoro nemožné. V súčasnosti ešte stále panuje neistota, a v tejto situácii je určite namieste otázka, ktorú zvažujú mnohé firmy. Zmenilo sa niečo? Mali by sme prijímať zamestnancov? Ak máte záujem dostávať pravidelné praktické rady z oblasti budovania úspešných tímov a výberu zamestnancov, neváhajte a prihláste sa na odber našich noviniek.

Záleží to od mnohých faktorov. Predovšetkým od toho, o aký typ podnikania sa jedná. Ak ako firma pôsobíte v oblasti, kde je zvyčajne veľký problém obsadiť určitú pozíciu, ako napríklad technikov, IT špecialistov, mechanikov, konštruktérov, projektantov, tak nikdy neprestávate hľadať. Avšak niektoré firmy pociťujú v súčasnosti strach, sťahujú ľudí z pozícií, prípadne ich prepúšťajú. My v Performii to považujeme za chybu, ktorú môžu využiť iné firmy, ktoré pôsobia v rovnakom odvetví na to, aby získali do tímu výborných pracovníkov. Mnohí schopní ľudia sa dokonca vracajú zo zahraničia a práve teraz hľadajú pracovné uplatnenie. Vieme, že takáto situácia už nebude trvať dlho a vlastne ani nemôže. Budeme sa musieť vrátiť do určitého normálu. Takže teraz je vhodná doba vyberať a obsadzovať minimálne tie pracovné pozície, ktoré sú inokedy náročnejšie na obsadenie vhodnými kandidátmi. Pozrite sa na to, ako robíme výbery my. Určite sa v súčasnosti stretnete s oveľa kvalitnejšími kandidátmi.

Netýka sa to však len vyššie zmienených pozícií. Situácia, ktorej čelíme, prinesie vo všeobecnosti mnoho zmien. A výrazne sa dotkne aj trhu práce. A tí, ktorí budú vyčkávať, ako to všetko dopadne, a až následne začnú prijímať ľudí, všetci v rovnakom čase, budú čeliť obrovskej bitke o kandidátov v akomkoľvek sektore.

Mnohí môžete namietať, prípadne mať obavy z toho, že ak teraz budete vyberať a vytvoríte pracovné miesto, ktoré potrebujete, avšak nemáte dostatok finančných prostriedkov na zaplatenie daného človeka. V takom prípade ale môžete posunúť termín nástupu. Odporúčame vám vybrať, podpísať kontrakt a dotyčný môže nastúpiť napríklad aj po uplynutí letného obdobia. Nech si užije dovolenku. Má však istotu, že bude mať prácu. A vy budete mať istotu, že máte schopného člena do svojho tímu. Nielen zamestnávatelia, ale aj zamestnanci mnohých firiem majú teraz problém s prácou.

Súčasné obdobie považujeme za najvhodnejšie pre výbery. Nie je to len náš názor. Sme v pravidelnej komunikácii s našimi klientmi, ktorí to potvrdzujú. A z prieskumu, ktorý sme nedávno realizovali, vyplýva, že mnohí pokračujú vo výberoch a majú kvalitnejších a vďačnejších kandidátov. Mnohí z nich sú práve teraz nezamestnaní a hľadajú, hoci na slovenských pracovných portáloch je ešte stále minimum nových príležitostí, pretože mnohé firmy vyčkávajú. Keď sa trh práce opäť otvorí, povedzme v auguste – septembri, zrazu sa opäť začne celoslovenská bitka.

Máme také prirovnanie:

Čo myslíte, keď v augustových horúčavách začnete liať teplú vodu na rozhorúčený kameň? Ako dlho tá voda na kameni vydrží? Zasyčí a ihneď sa vyparí.

Začnú sa uverejňovať inzeráty a po tých najschopnejších to len tak zasyčí, ako rýchlo zmiznú z trhu práce. Ostanú len tí menej schopní. Tak ako predtým. Dokonca je to rovnaké ako s burzou. Najlepší čas kupovať akcie je vtedy, keď všetci predávajú. Teraz sa predávajú tí, ktorí potrebujú prácu a je medzi nimi aj mnoho schopných. Ak by ste potrebovali poradiť, neváhajte sa ozvať a dohodnete si konzultácie s našim odborným konzultantom. Takže rada znie:

VYBERAJTE! VYBERAJTE! VYBERAJTE!

PhDr. Anna Matúsová