Performia s.r.o.

Profesionálne budovanie tímu a efektívne riešenie pre výber zamestnancov.

Znalosti? Skvelé! Ale čo, keď chýba niečo zásadnejšie?

Ako rozoznať, či kandidát, ktorý má potrebné znalosti a kompetencie pre výkon danej pozície, bude pre firmu skutočne prínosom?

Hlavným kritériom pre výber zamestnancov sú pre mnohých zamestnávateľov predovšetkým vzdelanie a skúsenosti dotyčného kandidáta. Myslia si, že ten, kto o danej oblasti podľa údajov v životopise vie najviac, má najviac naštudované a má najrozsiahlejšie vedomosti, by mal byť ten najlepší. Zdá sa to byť logické. Zamestnávateľ si povie: „Keď to vie, tak ušetríme čas aj peniaze, ktoré by sme museli vynaložiť na jeho zaučenie. Celé to bude jednoduchšie.“ Bohužiaľ, nie vždy sa výber podľa tohto kritéria vydarí.

Sú tu totiž aj ďalšie parametre, ktoré sú vo väčšine prípadov dôležitejšie a následne prinesú kvalitnejšie ovocie, než sú LEN vedomosti. Ak by ste chceli dostávať pravidelné praktické rady od našich konzultantov, stačí sa prihlásiť na odber našich newsletterov.

Nezabúdajte na ochotu a schopnosť kandidáta vedomosti použiť!
Existujú dva predpoklady, ktoré sú u človeka dôležité na to, aby v práci fungoval dobre. Sú to kompetencia a ochota. Či už v existujúcom tíme alebo mimo firmu môžeme pozorovať rôzne varianty skombinovania týchto dvoch predpokladov.

A) IDEÁLNY VARIANT

Osoba, ktorá je zároveň kompetentná aj ochotná

Nielenže má taký človek znalosti a predpoklady pre výkon práce, ale je aj ochotný prinášať výkony a byť lepší a lepší. Takýchto ľudí je v spoločnosti asi iba 20% a pri výberoch na nich natrafíte skôr zriedkavo.

B) NAJHORŠÍ VARIANT

Človek, ktorý je kompetentný, ale neochotný

Máte pre sebou odborníka, ktorý má vyštudované potrebné školy a má znalosti, ktoré by mu mohol každý závidieť! Bohužiaľ, nič z toho v živote neuplatňuje tak, ako by mohol alebo ako je požadované. Jeho znalosti a predpoklady sú k ničomu, pokiaľ mu chýba skutočná ochota a nasmerovanie na produkciu. Väčšinou sa na začiatku javí ako výborný adept na danú hľadanú prácu, ale po nejakom čase sme z neho sklamaní. Títo ľudia tvoria približne 20% spoločnosti.

C) NAJČASTEJŠÍ VARIANT

Ľudia, ktorí sú ochotní, ale nie celkom kompetentní

Taký človek najskôr nemá znalosti a predpoklady podľa našich ideálnych predstáv. Pokiaľ je však ochotný poriadne „zabrať“ a môžeme ho veci naučiť alebo ho zlepšiť, máme pred sebou dobrý potenciál. S takýmito ľuďmi sa stretávame asi v 60 % prípadov. Zistite, akých ľudí máte na palube vďaka našim testom pracovného potenciálu.

K čomu však vzdelanie a kompetencia, keď pracovník nie je ochotný priložiť ruku k dielu? V praxi je totiž vždy oveľa ľahšie zvyšovať kompetenciu ľudí ako ich ochotu.

Máte teda dve možnosti ako prijať čo možno najlepšieho zamestnanca:
1. Potrebujete odborníka, ktorý má patričné vzdelanie (chirurg, IT špecialista apod.)?

Vždy vyberte z kandidátov toho, ktorý je ochotnejší.

2. Nevyžaduje daná pozícia odborníka?

Dajte prednosť tým, ktorí už dosiahli v živote úspech (prax, brigády, práca) a pritom sú ochotní sa v danej oblasti ďalej vzdelávať.

Odporúčanie: Dajte radšej prednosť ľuďom, ktorí preukázali svoju schopnosť, že sú ochotní pracovať a aj naďalej sa zlepšovať. Tým pomôžete tomu, že aj vaša firma bude na stále lepšej úrovni! Ak by ste potrebovali poradiť, neváhajte sa ozvať a dohodnete si konzultácie s našim odborným konzultantom.

Tím Performia

Späť na všetky články >>